a

Türkiye’de Bir İlk! Van Kedileri İçin Yüzme Havuzu Yapıldı!

Türkiye'de ilk kez van kedileri için yüzme havuzu yapıldı. Sokak veya cins kedi fark etmeksizin, tüm kedileri çok seviyoruz ve elimizden geldiği kadar korumaya çalışıyoruz...

Sokak veya cins kedi fark etmeksizin, tüm kedileri çok seviyoruz ve elimizden geldiği kadar korumaya çalışıyoruz. Onların her türlü ihtiyaçlarını, beslenmelerini ve kendilerini daha iyi hissetmeleri için her şeyi karşılıyoruz. Bazı insanlar cins kedilerin zor şartlar altında olduğunu veya genetiğiyle oynanıp sağlıklarının bozulduğunu düşünüyorlar.Ne kadar çok böyle düşünülse de insanların çoğu cins kedi sahiplenmeyi tercih ediyorlar. Kedi cinsleri arasından bazıları sakin olduğu gibi bazı kediler ise fazlasıyla oyuncu olduğu için insanların dikkatini çekiyor. Aslında bu duruma insanlar kendi karakterlerine yakın olan kedi türlerini sahipleniyor diyebiliriz.

Gözleriyle, karakteriyle ve tüy yapısıyla Türkiye’nin gururlarından biri olan Van Kedisi, herkes tarafından o kadar çok beğeniliyor ki belki de kedi kategorisi arasından en özel ve güzel kedi olabilir. Gözlerinin muhteşemliğiyle tüm insanları kendilerine hayran bırakan Van Kedileri, genetik bozukluğu nedeniyle iki farklı göz rengine sahiptir.

Genellikle bir gözü mavi, diğer gözü yeşil veya kehribar renklere sahiptir ve göz yapıları da sanki boncuk gibi yuvarlaktır. Van Kedileri suyu çok seven ve iyi yüzücü olan kedi cinsidir. Bu özelliklerini kaybetmemeleri için Türkiye’de bir ilk olan ve dünyada da ilk olduğu tahmin edilen üç ayrı yüzme havuzu tasarlandı. Haberin detaylarına geçelim;

Van Kedilerine Özel Van Kedievi Villası Yapıldı

Van Kedileri sudan korkmaz ve ellerinden gelse sürekli suyun içerisinde yüzmek isterler. Hatta Van Kedisi sahiplenen insanlar, kedinin oyuncaklarla oynaması gerekirken suyla oynadığını ve korkmadığını söylerler. Van Kedileri neslinin korunması ve devam ettirilmesi için Van Yüzüncü Yıl Üniversite’sinde güvenli yerdeler.

Van Kedileri’nin suya olan sevdası bitmesin ve istedikleri gibi yüzebilsinler diye hayırsever iş adamı tarafından özel havuz yapıldı. Havuzun açılışına Van Valisi Murat Zorluoğlu katıldı ve Van Kedilerini havuzun içerisine bırakılarak, nasıl yüzdüklerini izlediler. Ayrıca bu havuzda yavru, dişi ve erkek Van Kedileri için üç ayrı havuzlarda yüzüyorlar ve günlerini rahatlıkla geçirebiliyorlar.

Çok kapsamlı havuzları olduğu için bu sayede birbiriyle kavga etmeden yüzebiliyorlar ve yüzme yetileri her geçen gün artmış oluyor. Kış aylarında havalar çok soğuk olduğu için Van Kedileri’nin hastalanmaması veya üşütmemeleri adına havuzlar kapatılarak, dört dörtlük bakımları sağlanıyor. Havalar sıcak olduğu zaman havuz sezonu açılıyor ve Van Kedileri tekrar yüzmeye devam ediyor.

Daha sonra yüzme havuzunun ismi “Van Kedievi Villası” olarak değiştirildi ve özellikle bu özel tasarım, tüm insanların çok dikkatini çekiyor. Sadece Türkiye’de değil; birçok ülkeden gelen turistler, Van Kedileri’nin ne kadar özel ve gözlerinden dolayı güzel olduklarına çok şaşırıyorlar. Ayrıca böyle bir yüzme havuzunun tasarlandığına da hayret ediyorlar.

Merak eden turistler veya Türk insanları Van Kedievi’’ni ziyaret ediyorlar ve Van Kedileri’nin nasıl bu kadar profesyonel şekilde yüzebildiklerine şaşırıp, kameraya alıyorlar. Ülkeyi sarsan Covid-19’dan dolayı ziyaret kapalı olabilir, fakat yolunuz Van’a düşerse mutlaka uğrayıp ne kadar mutlu ve güvende olduklarını görmelisiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Youtube İzlenme Botu ile Youtube Abone Kazanın!

r

HIZLI YORUM YAP