a

İzmir’in Çernobil’inde 500 Bin Tondan Fazla Nükleer Atık…

Gaziemir halkı ve Gaziemir Belediyesi tarafından temizlenmesi istenen İzmir'in Çernobil'inde, 500 bin tonun üzerinde nükleer radyoaktif madde olduğu söylendi.

Gaziemir’de ve İzmir’de son zamanlar en sık tartışılan konulardan biri olan Emrez Mahallesi’ndeki nükleer atıklar ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Gaziemir halkı ve Gaziemir Belediyesi, uzun süredir temizlenmesi için çağrıda bulunsa da nihai sonuç alınamıyor. Gaziemir Belediyesi, “Tüm İzmir’i tehdit eden bu atıklar bir an önce temizlenmelidir” açıklamasında bulunurken, bölgenin temizlenmesi için eylem başlatmış durumda.500 Bin Tondan Fazla Atık!
Dr. Enver Yaser Küçükgül, Gaziemir Emrez Mahallesi’ndeki eski kurşun fabrikasında 100 bin ton atık olduğu tespitinin yanlış olduğunu belirterek, “Alanda 500 bin tonun üzerinde nükleer radyoaktif madde var” dedi. Dr. Küçükgül, alandaki atıkların bertaraf edilmesi için belirlenen maliyetin 2008 yılında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmaya göre 65 milyon 610 bin lira olduğunu da vurguladı.

Gaziemir Belediyesi’nin Emrez Mahallesi’ndeki İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen ve normal değerin 219 katı oranında radyasyon yayan radyoaktif atıklarla ilgili panel düzenledi. Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Çevre Bilimleri Anabilim Dalı’ndan emekli, Öğretim Üyesi Dr. Enver Yaser Küçükgül’ün konuşmacı olarak katıldığı eğitimde nükleer atıkların insan sağlığına, canlılara ve doğaya etkileri ele alındı.

Belediye meclis üyeleri, Gaziemir Kent Konseyi üyeleri, başkan yardımcıları, müdürler ve belediyenin teknik çalışanlarının yer aldığı etkinlikte konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, nükleer atık sorununun çözümü için verilen mücadele hakkında bilgilendirme yaptı.

İzmir’in Çernobil’inin temizlenmesi için Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın başlattığı “Duran Adam” eylemine katılan 93 yaşındaki Mehmet Öner, alanın temizlenmesi için yapılacak her çalışmaya destek vereceğini söylüyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Foça Belediyesi’nden Vatandaşlara HES Kodlu Anahtarlık!

HIZLI YORUM YAP

r