a

Hayvanlardan Korkmak: Zoofobi

Hayvan Fobisi Nedir?

Etrafımızda mutlaka bir hayvan görünce aşırı tepki veren, korkan ve kaçma eyleminde bulunan insanlar olmuştur veya bu direkt siz de olabilirsiniz. Bu durum Zoofobi olarak adlandırılır ve bir çeşit kaygı bozukluğudur. Kişiler bir veya daha fazla hayvandan korkabilir. Genellikle küçük yaşlarda başladığı gözlemlenmiştir. Yetişkinlik döneminde de görülebilir. En çok gözlemlenen kedi, köpek ve böcek korkusudur. Kişiler bu hayvanlarla karşılaşınca stres ve dehşet hissederler. Kişinin bulunduğu bölgeye göre korkulan hayvan türü de değişiklik gösterebilir.Zoofobi çocukluktan gelen bir travmadan kaynaklı olabileceği gibi, kişinin her yaş döneminde oluşabilecek beyin işlevinde gerçekleşen bozulmalardan da kaynaklı olabilir. Bir hayvan saldırısına uğramak, zoofobi oluşması için başlıca bir nedendir. Bu durumlarda profesyonel bir destek alınması en doğru seçenek olacaktır.

Zoofobi Belirtileri Nelerdir?

Zoofobi sahibi kişilerde en yaygın ve gözle görülen belirtiler, bir hayvanla karşılaşıldığında panikleme, kaçma gibi eylemlerdir. Kişide kalp çarpıntısı olabilir, terleme ve baş dönmesi görülebilir. Kişi oluşan aşırı kaygı hali ile öfkelenebilir. Bu kişiler hayvan belgeseli izlemeye dayanamayabilir ve hatta korku beslediği hayvana benzeyen şekilleri görünce bile tedirgin olabilir.  Sosyal hayatı ve ilişkileri kısıtlayıcı olabilir. Evcil hayvana sahip kişilerle arkadaşlık kurmakta zorlanırlar. Dışarı çıkıldığında kullanılan yollar veya gidilen mekanlar kısıtlanabilir.

Bu gibi faktörler ciddi anlamda sosyal ilişkilerde ve sosyal yaşantıda azalma ve kısıtlama yaratır. Fobinin üzerinden gelmek kişiye çok büyük rahatlama ve hayat standartlarında yükseliş sağlayacaktır. Uzman bir psikolog ile bu durumun üzerinden kalıcı bir şekilde gelinebilir. Psikologofisi.com üzerinden bir uzman ile hızlı ve kolayca online terapi edinebilirsiniz.

Zoofobi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yapılan ve deneyimlenen birçok araştırma ve terapi sonrası en iyi sonuç veren yöntem davranış terapisidir. Bu terapilerde uzman genellikle bu durumu, danışanın fobisini araştırır, danışandan bu konuda detaylı bilgiler alır. Danışan neden korktuğunu ve bu durumun nasıl gerçekleştiğini aktarır. Danışana duyarsızlaşma seansları uygulanır, fobiye karşı olan tepkileri ölçülür ve bir alıştırma çabası üzerine yoğunlaşılır.

Elbette tedaviler kişiden kişiye değiştiği için kullanılan tutumda farklı olur. Danışanın ihtiyacına göre ilaç tedavisi uygulanabilir. Hastanın korku duyulan hayvana karşı tepkisinin azalması için işe yarar bir yöntemdir.

Çevre desteği de bu konuda gayet önemli bir yer tutmaktadır. Zoofobi sahibi kişilerle dalga geçmek, aşağılamak bu konunun daha kötüye gitmesine neden olabilir. Onları anlamaya çalışmak ve tedavi için ön ayak olmak en doğru adımdır. Özellikle son dönemlerde online terapi oldukça revaçtadır ve kolay ulaşılabilir.

Uzman kadrolu ve donanımlı hizmeti ile https://www.psikologofisi.com/ üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde profesyonel yardım alabilir ve bu durumun üzerinden gelebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir Saç Ekimi Nerede Yaptırılır?

HIZLI YORUM YAP

r