a

Ethereum Nasıl Çalışır?

Ethereum Nasıl Çalışır? Son zamanların sık sorulan sorularından biri. Steve Wozniak bir konuşmasında Ethereum blok zincirini önem açısından Apple ile karşılaştırdı.

Steve Wozniak bir konuşmasında Ethereum blok zincirini önem açısından Apple ile karşılaştırdı. Kuşkusuz ki bu bayağı etkileyici görünüyor. Şu an herkes “ısırılmış elma” hakkında bilgi sahibi olsa da toplum Ethereum kripto para birimine ve ağına halen aşina değildir.Bu platforma şimdi bir göz atalım ve neden bu kadar önemli olduğunu görelim. Ayrıca, Token’in Bitcoin’in yerini nasıl alabileceğini açıklamaya çalışacağız. Evet şimdi sırasıyla tek tek açıklayalım.

Ethereum nedir?
Ethereum, blok zinciri teknolojisine dayalı açık kaynaklı bir yazılım platformudur. Geliştiricilerin dApps adı verilen merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Aynı zamanda, “Ethereum” kelimesi, Ethereum teknolojisine dayalı bir kripto para birimi olan “Ether coin (ETH)” için de kullanılmaktadır.  İnsanlar, Ethereum ile satın alma, ticaret yapma veya ödeme yapmaktan bahsettiklerinde Ethereum kripto para birimini kastetmektedirler.

Ethereum’un Tarihçesi
Ethereum’un hikayesi Vitalik Buterin ile başlar. 2011 yılında, 17 yaşındaki yetenekli bir programcı olan Vitalik Buterin, Bitcoin’e merak sardı.  Bitcoin’in eksik yönlerini fark etti ve Ethereum’u blok zincirinden daha üstün bir teknoloji olarak yarattı.

Ethereum’un erken tarihçesi:
2013: Buterin, Ethereum’un temellerini açıklayan bir bülten yayınladı.
2014: Buterin ve kurucu ortaklar, ICO kitlesel fonlama yoluyla proje için 18 milyon $’dan fazla para topladı.
2015: Ethereum’un ilk halka açık sürümü olan Frontier piyasaya sürüldü.

Ethereum blok zinciri ne işe yarayabilir?
Mucizevi bir şey yok. Ancak herkes onu merkezi olmayan dev bir sanal makine olarak kullanabilir. Başka bir deyişle, sorunlarınıza çözüm bulmak amacıyla blok zincirinin tüm avantajlarından yararlanmak için kendi ağınızı oluşturmanız gerekmez. Bunun yerine Ethereum sistemini kullanın.

Akıllı sözleşmeler, kaynaklarını yönetmeye izin verir. Bu, orijinal programlama dili Solidity’de yazılmış koddur. Geliştirici, “eğer-ise” prensibine göre bir komut dosyası yaratır. Düğümler ağdaki her işlemin sonuçlarını kaydederek bu programı otomatik olarak çalıştırır.

Ethereum kripto para biriminin değeri nedir?
28 Şubat 2017’de, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Enterprise Ethereum Alliance’ın kurulduğu duyuruldu. Şimdi ise Ethereum blok zincirini kurumsal ihtiyaçlar için kullanma imkanlarını inceliyor. Bu topluluğun üyelerine dikkat edin. Intel, Microsoft, J.P. Morgan ve diğer bazı büyük teknoloji şirketleri ve finans kurumlarından oluşmaktadır.

Ethereum açısından bu neden önemlidir? Cevap şu ki, Ethereum ile ilgilenen tek kurum kripto topluluğu değildir. Büyük bir ağ kullanıcı ordusu, Ethereum platformunun varlığı, pratik uygulaması ve başarısıyla da ilgileniyor. Bu, büyük sermayeye sahip dev şirketleri de kapsamaktadır.

Ethereum Blok Zinciri
Ethereum programcılarının halen üzerinde çalıştığı teknoloji, merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasına olanak tanımaktadır. Ethereum blok zinciri üzerine kurulan ürünler, merkezi uygulamalarda bulunan sansüre, yazılım hatalarına ve diğer tüm güvenlik açıklarına tabi değildir. Örneğin, ne bir ne de birkaç düğüm, ağ performansını etkileyemez. Tüm veriler dünya çapında on binlerce bilgisayarda saklanır. Bu nedenle, Ethereum blok zincirini devre dışı bırakmak için neredeyse tüm dünyada interneti kapatmanız gerekir.

Ethereum’un Bitcoin’e dönüşümü oldukça hızlıdır. Bunu da Eth btc çevirici kullanarak görebilirsiniz. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde bu mümkündür. Bu da coinin çok yüksek likiditeye sahip olduğu anlamına gelir.

ETH Token ne anlama geliyor?
Vitalik Buterin’in bu icadının sunduğu hizmetleri kullanmak için bir komisyon ödemeniz gerekiyor. “gas” adı verilen birimlerle sayılır. Sistem içerisinde ödeme sadece dahili ETH coin ile yapılır. Ethereum’un kullanıcı tabanının her yıl büyüdüğü ve coin sayısının sınırlı olduğu göz önüne alındığında, bu, oranın yukarı doğru hareket etmesine yol açmaktadır.

Sonuç
İşte bu yüzden, Ethereum blok zincirinin her kullanıcısının gerekli miktarda Ethereum kripto paraya sahip olması gerekmektedir. Ağ üzerinde çalışan uygulamaların sayısı ve karmaşıklığı arttıkça talep de artmaktadır. Büyük şirketlerin projeye olan yüksek ilgisi ve Ethereum’un pratik uygulamasının genişlemesi, Ethereum’u gittikçe daha da popüler ve değerli kılıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Altın Fiyatları Haftaya Düşüşle Başladı!

r

HIZLI YORUM YAP