a

Çalışan Annelere Devlet Desteği!

Çalışan annelere devletten destek! Süt parası, doğum yardımı, iş göremezlik ödeneği gibi anneler için 10 farklı sebeplerden dolayı devlet desteği alma hakkınız bulunmaktadır.

Anneler, devlet tarafından maddi olarak desteklenmektedir. Özellikle çalışan bir anneyseniz, devlet desteği ile en az 12 bin 979 TL gibi bir tutar almanız mümkün. Tabi sadece çalışan değil, çalışmayan annelere de devlet tarafından destek sağlanıyor.Annelere Doğum Parası!
İlk desteklerden biri doğum parası. Her anne, çalışan veya çalışmayan farketmeksizin, doğum yaptığı her bir çocuk için ödeme almaktadır. Bu rakam, birinci çocuğa 300, ikinciye 400, üçüncü ve sonrakilere 600 lira olarak aktarılmakta.

Annelere Süt Parası Devlet Desteği!
Annelere, doğum sonrası sağlanan bir diğer destek ise süt parası. Günümüzde emzirme ödeneği olarak da bilinmektedir. Anneler için emzirme ödeneği 225 lira. Bu ödemeyi almak için annenin çalışıyor olması gerekmiyor. Eğer eşi de çalışıyorsa yine bu ödemeyi alma hakkı bvulunmakta.

Anne Çalışanlara İş Göremezlik Ödeneği!
Annelere, en yüksek miktarın ödendiği devlet desteklerinden biri ise, çalışan kadınların doğum izni döneminde çalışamadığı için iş göremezlik ödeneği alması. SSK’lı çalışan kadınlar doğum izni döneminde iş göremezlik parası alıyor. Doğum öncesi ve sonrası 16 hafta izin kullanan annelere, çalışmadıkları sürenin parasını devlet ödüyor. Asgari ücretle çalışan bir annenin alacağı ödenek 8 bin 904 lira.

Yarı Zamanlı Çalışan Annelere Devlet Desteği!
Çalışan annelerin, doğum izni bittikten sonra belirli bir süre yarım gün çalışma imkanı tanınıyor. Bu durumda yarı zamanlı çalışana devlet 3 bin 550 lira ödeme sağlamakta.

Tüm bunlara baktığımızda çalışan annelere devlet tarafından ciddi bir ödeme sağlanmakta. Eğer siz de çalışan bir anneyseniz, doğum sonrasında devletten, ilgili durumlara bağlı olarak ödeme talep edebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Anneler Günü Yaklaşıyor!

HIZLI YORUM YAP

r