a

Boşanma Davası Talepleri Arttı!

Pandemi döneminde avukatlık bürolarına boşanma davası başvurusu yapan kişi sayısında artış yaşanıyor. Boşanma aşamasında olan bireylerin en büyük isteği ise tek celsede boşanmak. Peki tek celsede boşanmak nasıl gerçekleşir?

Pandemi ile birlikte boşanma davalarında da artış söz konusu. Sadece Türkiye değil, bir çok ülkede, yaşanan zorlu süreç boyunca boşanma davası başvurusunda bulunanlarda artış gözlemleniyor. Peki boşanma nasıl gerçekleşir? Tek celsede boşanmak nasıl olur? Boşanma sebepleri nelerdir? Son zamanlarda sık sorulan sorular arasında yer almaya başladı.Tek Celsede Nasıl Boşanma Gerçekleşir?
Evlilik yaşayan ve boşanma kararı alan vatandaşlar genellikle tek celsede boşanmanın gerçekleşmesini istemekte. Fakat zorlu gerçekleşen boşanma davası süreci, bazen tek celse ile sonuçlanmayabiliyor. Boşanma ile ilgili bir avukat veya avukatlık bürosu ile anlaşma sağlamak, ilerleyişi çok daha hızlı kılabilir. Bir çok avukatlık bürosu, tek celsede boşanmak için hizmet sunabilmektedir. Tek celsede boşanmak için çeşitli protokollerin oluşturulması, çocukların ve edinilmiş malların paylaşımına yönelik anlaşma sağlanması, resmi dile aktarılması önem arz ediyor. Bu durumda tek celsede boşanmak için avukatlar önemli rol oynamaktadır.

Tek celsede boşanma konusunda problem oluşturabilecek noktalardan öne çıkanlardan biri de, bir tarafın boşanmak istememesi. Ve bir de bir tarafın mahkeme salonunda duruşmaya dahil olmaması. Bu durumda sürecin uzamasına yönelik bir karar çıkabilir. Veya iki taraf boşanmak istemesine rağmen, paylaşım alanında çözümlenemeyen sorunların ortaya çıkması. Buna çekişmeli boşanma da denilmektedir. Sürecin uzamasına neden olabilir.

Nafaka Nasıl Alınır?
Boşanma sürecinden sonra nafaka ödeme durumunda kalan ve nafaka almak isteyen kişilerin en fazla aklını kurcalayan sorulardan biri de nafakadır. Nafaka, boşanma sonrasında bir tarafın yoksulluğa düşmemesi için diğer tarafa yapılan ödeme olarak bahsedebiliriz. Nafaka, farklı çeşitlerde alınabilmektedir. Yoksulluk nafakası, tedbir nafakası, iştirak nafakası, yardım nafakası olarak. Nafaka ile ilgili tüm sorularınızı avukatınıza danışarak öğrenebilirsiniz.

Velayet!
Boşanmalarda en fazla zorluk yaşanan konulardan biri de velayet. Var olan çocukların velayetinin kimde kalacağına yönelik karar, ebeveynler tarafından yüksek önem arz etmekte. Ayrılık sonrası çocuğun eğitimi, temsil edilmesi, korunması ve fiili ehliyeti velayet kapsamında yer alır ve velayet davası ile nihai karara kavuşturulur.

Kaynak olarak https://www.safsoz.av.tr/ adresinden faydalanılmıştır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İçişleri Bakanlığı Kademeli Normalleşme Planını Açıkladı!

HIZLI YORUM YAP

r